Koupi rodinného domu budeme financovat z prodeje bytu – na co si dát pozor

Koupi rodinného domu budeme financovat z prodeje bytu – na co si dát pozor

Na prohlídky rodinných domů ke mně často chodí mladé rodiny, které vlastní nějaký menší byt, například v Brně. Ten chtějí prodat a pořídit si díky získaným financím nový dům. Prodávat ale chtějí až ve chvíli, kdy budou mít nové bydlení minimálně rezervované. A tady nastává problém. Poznáváte se v takové nebo podobné situaci? Přečtěte si, na co ci dát pozor a proč to není tak jednoduché, jak se může zdát. 

Háček je v tom, co určitě nečtete poprvé – poptávka převyšuje nabídku. Prodávající si tak velmi často může vybírat a prakticky vždy zvolí zájemce, kteří mají připravené financování. Pokud tedy nemáte určitý obnos na účtě, vstupujete do této soutěže s velkou konkurenční nevýhodou

Může se stát, že narazíte na ochotné prodávající, kteří počkají než byt prodáte. Pak ale hrozí riziko, že svoji nemovitost prodáte zbytečně narychlo a za daleko nižší kupní cenu, než kdybyste na vše měli klid. Co tedy s tím? 

Nic pro slabé povahy

Prodat nemovitosti a pořídit si novou tak, aby na sebe vše hladce navazovalo, je náročná disciplína pro zkušené. Musíte totiž souběžně řešit kupce vaší nemovitosti a zároveň jednat s prodejcem nového domova. Obě záležitosti se neobejdou bez velkého množství papírování a zařizování. A je dost pravděpodobné, že najednou budete mít pocit, jako byste neřešili nic jiného. 

Pro začátek je dobré zjistit si reálnou prodejní cenu vaší nemovitosti. Pokud toto budete řešit až v okamžiku, kdy už máte vyhlídnutý nový domov, může se snadno stát, že cenu nastavíte nereálně vysoko. Řeknete si, že tak pokryjete co možná největší část nákladů, ale s prodejem pak můžete mít problém. Začne vás tlačit čas a tak nakonec prodáte pod cenou. Proto si nejdříve zjistěte, jaké jsou vaše reálné možnosti. S tržním odhadem nemovitosti vám případně rád zdarma pomohu.  

Nejdříve koupit, pak prodat

Buďto jednoduše máte na účtě dostatek finančních prostředků a nebo to můžete vyřešit pomocí hypotečního úvěru. Dům pořídíte na hypotéku s roční fixací s možností mimořádného splacení úvěru a jakmile byt prodáte, úvěr z utržených peněz zaplatíte. Pak můžete v klidu koupit dům, vyřešit si papírování, případnou rekonstrukci i stěhování a až po tom všem řešit prodej bytu. Určitě si ale nejprve zjistěte, zda vám banka takový úvěr vůbec poskytne. Musíte totiž splnit hned několik podmínek, na které není snadné dosáhnout.

Často se setkávám s tím, že si zájemci vyhlédnou nové bydlení a chtějí ho rychle koupit, aniž by měli tyto kroky promyšlené. Bojí se, že tak dobrou nemovitost už nenajdou nebo je někdo předběhne a formální náležitosti? To se přece vyřeší nějak za pochodu. Z úspor zaplatí rezervaci a pak složitě a pod stresem řeší, jak spěšně prodat byt, aby mohli uhradit zbytek ceny domu. 

Nebo prodat a následně koupit

To je ideální varianta, která ale nastává méně často. V takovém případě máte také velkou konkurenční výhodu. Na účtě máte okamžitou hotovost, kterou můžete nabídnout prodávajícímu, neřešíte žádné půjčky a to je pro prodávajícího jednoduše jistější. Zároveň máte dostatek času najít kupujícího, který bude třeba ochotný nechat vás bydlet do doby, než si najdete a koupíte dům. 

Anebo si na přechodnou dobu najdete krátkodobý pronájem. I když budete muset řešit „mezistěhování“, ušetříte tím nějaké peníze. Například – pokud půjdete do pronájmu na 6 měsíců, vyjde vás to při průměrné ceně pronájmu bytů na zhruba 100 000 Kč. Když ale prodáte pod tlakem a bez přípravy, bude vás to stát daleko více.

Vše řešit zároveň 

To už chce um. Je to rozhodně nejnáročnější postup, který sice není nemožný, ale určitě bych jej nedoporučil v případě, že takovou zkušenost nemáte. Pokud je to pro vás jediná možná varianta, obraťte se na odborníky, kteří vám pomohou vše bez zádrhelů vyřešit

Každý případ koupě a prodeje nemovitosti je totiž trochu jiný a můžou se objevit nejen různé komplikace, ale i příležitosti, které vám vše ulehčí a možná by vás přitom ani nenapadly. Pokud se vás tato situace týká, moc rád se na to s vámi podívám a pomůžu. Stačí se mi jen ozvat, rád vám poskytnu 45 minut konzultace zdarma.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


 

 

Znáte někoho kdo bude prodávat nemovitost ? 

Zajistěte mi kontakt a získejte odměnu až 20 000 Kč